Co potřebujete vědět pro velkou a dobroudružnou výpravu?

Níže uvedené údaje vycházejí z aktuálních informací získaných od příslušných úřadů a institucí. Tyto údaje slouží jako vodítko, které se můžou bez předchozího upozornění kdykoli změnit.

Cestovní pas...

Veškeré záležitosti zůstávají Vaší zodpovědnosti a musí být ověřeny přímo u příslušných vízových a imigračních úřadů, konzulátů a velvyslanectví. Musíte mít cestovní pas, který je platný po dobu nejméně šesti měsíců po předpokládaném datumu odletu, spolu s dalšími doklady o místech k odpočinku a dostatečnými finančními prostředky po celou dobu velké a dobrodružné výpravy. Každá země navíc obecně vyžaduje alespoň dvě po sobě jdoucí prázdné stránky při vstupu pro víza a razítka. Pokud velká a dobrodružná výprava zahrnuje více než jednu zemi, s výjimkou země odletu a návratu, musíte se ujistit, že máte v cestovním pasu dostatečný počet prázdných stránek. Pokud navštívíte tři země, může být vyžadováno celkem šest prázdných stránek. Pokud v cestovním pasu nemáte dostatek prázdných stránek, může být vstup, nebo odchod ze země zamítnut. Kromě toho je také Vaší zodpovědností zajistit, aby délka velké a dobrodružné výpravy v každé z navštívených zemí byla správně uvedena v cestovním pasu, nebo sdělena imigračnímu úředníkovi, aby byl do razítka zapsán odpovídající počet dní.

Cestovní pojištění...

Důležité je, aby jste měli adekvátní cestovní pojištění, které bude zahrnovat náklady na nouzovou evakuaci, na léčebné výdaje, na repatriaci, na zrušení, nebo zkrácení velké a dobrodružné výpravy, na poškození, krádež, nebo ztrátu osobního zavazadla, peněz a zboží. Doporučujeme, seznámit se s výhodami a omezeními cestovních pojišťoven před zakoupením cestovního pojištění a aby jste rozuměli procesům týkajícím se uplatnění nároku škod. Musí být zřetelné, že cestovní pojišťovna uhradí veškeré výdaje během velkých a dobrodružných výprav. Je nutné, aby cestovní pojišťovna uvedla, zda budete přijímáni v nemocnicích v navštěvovaných zemích. Je důležité, aby jste měli odpovídající cestovní pojištění a dostupné finanční prostředky na pokrytí nákladů na jakékoli lékařské ošetření, nebo pomoc v zahraničí. I při plně komplexním cestovním pojištění mohou některé nemocnice před zahájením léčby trvat na složení zálohy, nebo můžou trvat na tom, aby jste zaplatili předem.

Co si vzít s sebou...

Počasí je během roku obecně příjemné, teplé až horké dny a teplé noci. Letními horkými měsíci jsou září až duben. Chladnými zimními měsíci jsou květen až srpen, kdy může být v noci a brzo ráno opravdu chladno a teploty mohou klesnout k bodu mrazu. Proto navrhujeme, aby jste si odpovídajícím způsobem sbalili potřebné a pohodlné oblečení. 

Klobouk, kšiltovka a šátek

Lehká bunda pro letní měsíce, teplá bunda, šála, rukavice a čepice pro zimní měsíce

Košile a trička s rukávy

Dlouhé kalhoty, kraťasy, nebo sukně

Tepláková souprava

Pyžamo, nebo noční košile 

Spodní prádlo

Ponožky 

Uzavřená obuv

Sandály, nebo lodičky 

Plavecký kostým

Sluneční brýle

Kontaktní čočky, nebo brýle pro případ podráždění prachem

Toaletní potřeby

Opalovací krém

Balzám na rty

Repelent na hmyz

Osobní léky 

Kapesníky a mokré ubrousky 

Cestovní pasy, letenky, peníze, kreditní karty, údaje o cestovním pojištění atd.

Fotoaparát, video zařízení, veškeré vybavení a příslušenství atd.

Doporučujeme dalekohled, pokud dalekohled nemáte, je to v pořádku, rádi Vám dalekohled půjčíme.

Upozorňujeme, že v některých místech z ekologických důvodů jsou plastové tašky nezákonné, včetně obvyklých bezcelních.

Výrazné barvy a bílá barva oblečení se na pozorování divoké zvěře nedoporučují.

Maskovací oblečení se na pozorování divoké zvěře nedoporučují a v některých afrických zemích jsou dokonce nezákonná.

Čas...

Země regionu sdílí stejný čas, což je dvě hodiny před greenwichským časem (GMT).

 Čím budete cestovat…

Aby jste se dostali na místa, kde se jiní nedostanou, potřebujete cestovat v africkém členitém terénu bezpečnými a pohodlnými auty SUV 4X4. Auta mají dobrou viditelnost dopředu a každé sedadlo má okno, které lze otevřít při pozorování divoké zvěře, nebo zavřít v prašných podmínkách. Auta jsou vybaveny ledničkou s balenou vodou a nealkoholickými nápoji, elektrickými zástrčkami na nabíjení a knihovničkou s místními tištěnými průvodci.

Doprava...

Ve většině zemích v jihoafrickém regionu se jezdí vlevo. Rychlost je obvykle 40 až 60 km za hodinu ve městech, 80 až 100 km za hodinu na prašných cestách a 100 až 120 km za hodinu na asfaltových cestách. Podle předpisů, vždy musí být používány bezpečnostní pásy.

Elektřina 220V...

Zatímco některá místa, kde si odpočinete jsou propojena národní energetickou sítí, většina se nachází v odlehlých oblastech divočiny, kde se elektřina vyrábí. Toho je dosaženo použitím solárních panelů, nebo generátorů, které nabíjejí baterie a dodávají elektřinu tímto způsobem. 

Internet a mobilní sítě...

Doufáme, že se chystáte připojit k africké divočině a všemu co nabízí a odpojit se od moderního světa internetu a mobilních sítí, ale zároveň chápeme, že v dnešní době je potřebné být ve spojení s rodinou doma. V místech, kde si odpočinete jsou k dispozici připojení na internet a mobilní sítě. Záleží jen na Vás, kdy chcete být připojení a kdy ne. 

Jazyk...

Angličtina je jedním z mnoha úředních jazyků, zatímco němčina je používána méně. Existuje také mnoho dalších afrických jazyků a dialektů. 

Lety & letenky...

Jsme schopni rezervovat jakýkoliv let. Snažíme se rezervovat vždy nejvhodnější možné lety; pokud však nejsou k dispozici, nebo pokud rezervace podléhají zkráceným časovým limitům letenek, zarezervujeme Vám další nejvhodnější lety. Jednoduše nám sdělte požadavky a my Vám rádi pomůžeme.

Malárie...

Malárie je životu nebezpečné onemocnění způsobené parazity, které se na člověka přenášejí kousnutím infikovaných samic komárů, aktivních hlavně v podvečer a přes noc. Riziko přenosu malárie je vyšší během letních teplých a vlhkých měsíců od listopadu do března. Od dubna do října je riziko nakažení malárií nižší. Nedoporučuje se, aby těhotné ženy navštěvovaly malarické oblasti, protože infekce malárie během těhotenství může být pro matku a dítě nebezpečná. U malých dětí je nutná opatrnost, protože mohou být náchylnější a nejsou schopni užívat některé druhy léků. Názory odborníků se liší, pokud jde o nejlepší přístup k prevenci onemocnění malárii. Malárii lze předcházet, pokud dodržíte preventivní opatření. Je vhodnější si přivézt vlastní repelent, pokud trpíte citlivostí pokožky, nebo alergiemi. Ráno a večer noste košile s dlouhými rukávy a kalhoty. Používejte moskytiéru nad postelí, pokud je k dispozici. Existuje celá řada účinných antimalarických léků. Poraďte se s lékařem a vyhledejte nejlepší lék. 

Měny & platební karty…

Každá země má vlastní měnu, která se používá při platbě v hotovosti, nebo platební kartou, přičemž se zohledňují příslušné směnné kurzy. Obecně lze platit v hotovosti za suvenýry, nebo spropitné v EURO, GBP, USD, ZAR, nebo místní měnou. Platební karty jsou obecně přijímány, doporučujeme Vám, aby jste si to ve Vaší bance ověřili.

Místa, kde si odpočinete...

Při výběru těchto míst nám hodně záleží, kde se nacházejí a také musí být bezpečná a čistá. Cena je vodítkem ke kvalitě, i když ne mnohokrát spolehlivým. Místa, která mají lepší marketing (slyšeli jste o nich vícekrát), často stojí víc, než jejich méně slavní sousedé, kteří jsou stejně dobří, nebo mnohokrát lepší. Místa jsou také ohodnocena hvězdičkami, ale je to spíše vodítkem k jejich vybavení a velikosti než kvalitou, nebo službami. Nám osobně na hvězdičkách, nebo na ceně nezáleží, ale záleží nám například na atmosféře daného místa, kde si odpočinete. My chceme, aby jste si na velkých a dobrodružných výpravách odpočinuli v místech, “kde se něco děje”. Nechceme, aby jste byli zavřeni v hotelu a nedělali tam nic jiného, než "šoupali nohama a koukali do blba". 

Nákupy... 

Většina větších měst v jihoafrickém regionu nabízí nákup podobný evropským poměrům. Zatímco velká nákupní centra jsou ideální pro náročné zákazníky, menší města stále nabízí pouliční, nebo menší obchody. Tato menší města dosud nepřistoupili ke komercializaci velkých nákupních center, která jsou budována kolem malých rušných obchodů, kde jsou k dispozici místní tradiční jídla. Většina výrobků se dováží z Jižní Afriky a některé značky pravděpodobně budete znát. Na velkých a dobrodružných výpravách budete mít možnosti nákupů každé tři až čtyři dny.

Něco k snědku & něco k pití...

Tradiční africká kuchyně se podává jen zřídka, takže jídla v zemích mají tendenci evropské kuchyně se zaujatostí vůči britským, německým pokrmům a mořským specialitám. Jídla jsou stejně připravená jako v Evropě, takže se nemusíte bát žaludečních nevolností. Budete mít mnoho možností si vybrat a vyzkoušet hovězí, kuřecí, skopové, telecí, vepřové maso, ryby a zvěřinu, také mořské a vegetariánské speciality.

Vzhledem k britské a německé pivní tradici jsou místní piva velice dobrá. Špičková jihoafrická vína odpovídají tomu nejlepšímu, co třeba Kalifornie, nebo Austrálie nabízí. Nealkoholické nápoje jako jsou džusy, ovocné šťávy, nebo jiné nápoje jsou k dispozici kdekoliv.

Očkování...

Pro pohodlné cestování Vám doporučujeme získat mezinárodní očkovací průkaz, který je schválen světovou zdravotnickou organizací. Tento mezinárodní očkovací průkaz není určen pouze pro základní očkování, ale slouží zároveň jako záznam pro další vakcíny. Doporučujeme Vám, aby jste měli při velkých a dobrodružných výpravách do jakéhokoli země aktuální informace o rutinních očkováních; pro určité země mohou být vyžadovány specifikované vakcíny. Poraďte se s lékařem a vyhledejte nejlepší vakcíny. 

Podnebí...

 Počasí je během roku obecně příjemné, teplé až horké dny a teplé noci. Letními horkými měsíci jsou září až duben. Chladnými zimními měsíci jsou květen až srpen, kdy může být v noci a brzo ráno opravdu chladno a teploty mohou klesnout k bodu mrazu. V polovině léta mohou teploty vystoupit na více než 40 ° C. Listopad a prosinec patří mezi nejteplejší měsíce roku, teplota je často ve stínu v průměru 35 ° C až 40 ° C. Většina pobřeží jsou buď teplá, nebo chladná s malými srážkami a s přibližně 300 dny slunečního svitu, s výjimkou Pobřeží Koster Skeleton Coast, kde se od pozdního odpoledne do poloviny rána tvoří mlha. Období dešťů trvá od listopadu do března, zatímco zbytek roku je suchý a bez mráčků. Vlhkost je obecně podél pobřeží velmi nízká, v létě však může dosáhnout v interiéru až 90%. Průměrné srážky jsou podél pobřeží 50 mm, v interiéru až 1 000 mm. 

Praní prádla...

Je poskytováno denně ve většině místech, kde si odpočinete. Pokud to počasí dovolí, prádlo bude vráceno večer vyprané, usušené a vyžehlené. Někdy se stává, že personál nepere spodní prádlo kvůli místním kulturním tradicím v zemi. V těchto případech, Vám bude dodán prášek na praní a Vy si vyperete spodní prádlo sami, nebo síťový pytlík, kde si můžete vložit spodní prádlo, které pak bude vypráno v automatické pračce. Praní ručníků spotřebovává mnoho vody a snažíme se omezit spotřebu vody na minimum, proto Vás prosíme, aby jste ručníky používali vícekrát. 

Snažíme se pomáhat...

Save the Rhino Trust.

Kvůli neustále rostoucímu pytláctví v sedmdesátých letech minulého století se pouštní nosorožec černý ocitnul na pokraji vyhynutí. V roce 1982 byla založena společnost Save the Rhino Trust (SRT) s cílem chránit populaci pouštních nosorožců černých takovým způsobem, že k jejich ochraně zaměstnává bývalé pytláky a místní domorodce. Ochrana pouštního nosorožce černého, jediné populace na světě, která přežila na společném území s místními domorodci v krajinách Damaralandu a Kaokolandu bez jakéhokoliv formálního zásahu je pro společnost SRT klíčová.

Desert Lion Conservation. 

Pouštní lvi jsou hlavním lákadlem pro turisty a díky nim roste turistický ruch v krajinách Damaralandu a Kaokolandu, ale životní prostor s nimi musí sdílet místní domorodci, kterým tito volně žijící pouštní predátoři zabíjejí domácí zvířata. Budoucnost ochrany pouštních lvů proto závisí na zvládání konfliktů mezi těmito skupinami. Důležité je umožnit pouštním lvům přežít a zároveň umožnit místním domorodcům si udržovat jejich tradiční živobytí. Projekt ochrany pouštních lvů, který založil Dr. Philip Stander v roce 1998 je postaven na dlouhodobé studii, která si klade za cíl dozvědět se víc o této jediné populaci pouštních lvů na světě a pomoci místním domorodcům v konfliktech s těmito pouštními predátory. Studie je přínosem jak pro turistický ruch, tak pro místní domorodce i samotné pouštní lvy.

Children In the Wilderness.

Obecným cílem programu Children In the Wilderness (CITW) je poskytnout ochranu přírodního dědictví prostřednictvím rozvoje vůdčích schopností dětí v Africe. Takovým dětem je nabízen program, který podporuje jejich výchovu, vůdčí schopnosti a rekreaci. Vše v jedinečném a bezpečném prostředí divočiny, kde je příroda současně učitelem i léčitelem. Cílem programu je, aby děti pochopily rozmanitost a nutnost ochrany přírody, povzbudit je, ukázat jim příležitosti, které pro ně existují. Program je navržen tak, aby zvyšoval sebeúctu, učil nové dovednosti a předával dětem nové znalosti. Pomocí osnov vhodných pro konkrétní zemi předávaných zábavným a poutavým způsobem, představuje CITW dětem jejich přírodní dědictví, buduje a posiluje jejich schopnosti zvládat životní výzvy a vzdělává je v životních dovednostech nezbytných k jejich budoucímu životu. Během programu CITW se děti také snaží rozvíjet vůdčí hodnoty mezi účastníky tak, aby vytvářely jedince, kteří jsou inspirováni k péči o jejich dědictví a mohou ukázat cestu ostatním.

Spropitné...

Rádi bychom Vás informovali, že placení spropitného není povinné. Spropitné by mělo být zaplaceno pouze na základě volby, v závislosti na spokojenosti za přijaté služby. Obecně lze říci, že spropitné lze platit v hotovosti v místní, nebo v cizí měně a nebo platební kartou.

10% spropitné je v restauracích obvyklé, pokud jste se službami spokojeni.

Řidiči a/nebo průvodci, doporučujeme za půldenní aktivity 75 Kč a za celodenní aktivity 150 Kč. 

Odnos zavazadel, doporučujeme za odnos každého kusu zavazadla 20 Kč. 

Zaměstnancům v místech, kde si odpočinete, doporučujeme spropitné 75 Kč za noc. To by mělo být umístěno do společné pokladničky, aby bylo rovnoměrně rozděleno mezi všechny zaměstnance.

Víza...

Botswana. 

Občané České Republiky, držitelé cestovních pasů České Republiky jsou osvobození od vízové povinnosti v Botswaně v délce pobytu do 90 dní. 

Jižní Afrika.

Občané České Republiky, držitelé cestovních pasů České Republiky jsou osvobození od vízové povinnosti v Jihoafrické Republice v délce pobytu do 90 dní. 

Lesotho. 

Občané České Republiky, držitelé cestovních pasů České Republiky jsou osvobození od vízové povinnosti v Lesothu. Délku pobytu určují imigrační úředníci při vstupu do země. 

Malawi.

Občané České Republiky, držitelé cestovních pasů České Republiky mohou získat vízum na hraničních přechodech a mezinárodních letištích při vstupu do země. Základní vízum platné na 90 dní stojí od 1 690 Kč. 

Namibie.

Občané České Republiky, držitelé cestovních pasů České Republiky mohou získat vízum na hraničních přechodech a mezinárodních letištích při vstupu do země. Základní vízum platné na 90 dní stojí od 1 690 Kč. 

Svazijsko. 

Občané České Republiky, držitelé cestovních pasů České Republiky jsou osvobození od vízové povinnosti ve Svazijsku v délce pobytu do 30 dní. 

Zambie.

Občané České Republiky, držitelé cestovních pasů České Republiky mohou získat vízum na hraničních přechodech a mezinárodních letištích při vstupu do země. Základní vízum KAZA platné na 30 dní stojí od 1 190 Kč. 

Zimbabwe. 

Občané České Republiky, držitelé cestovních pasů České Republiky mohou získat vízum na hraničních přechodech a mezinárodních letištích při vstupu do země. Základní vízum KAZA platné na 30 dní stojí od 1 190 Kč. 

Voda...

Je mnoho míst s častým nedostatkem vody a je dobrým zvykem, že při každodenní spotřebě je třeba vodou šetřit. Prosíme, aby jste se sprchovali krátce a nedovolili, aby voda tekla při čištění zubů, nebo při holení. Voda je většinou dodávána z vrtů a je nezávadná pro osobní hygienu a spotřebu, avšak k pití doporučujeme používat balenou, nebo filtrovanou vodu. 

Zavazadla... 

Komerční letecké společnosti obvykle mají hmotnostní omezení do 23 kg na pasažéra. Je potřeba se ujistit, zda dodržujete příslušná omezení, další podrobnosti týkající se počtu kusů zavazadel a přesných rozměrů pro konkrétního dopravce získáte u prodejce letenek. Je velmi důležité, aby jste do odbaveného zavazadla nevkládali nic hodnotného jako jsou šperky, fotoaparáty, video zařízení, brýle na čtení, sluneční brýle, notebooky, další elektronická zařízení, nebo životně důležité léky. Je potřeba si zamknout zavazadlo vhodným zámkem. Zpoždění zavazadel, nebo chybějící zavazadla na komerčních letech nemůžeme ovlivnit, proto doporučujeme, aby jste si do příručního zavazadla zabalili náhradní oblečení, základní toaletní potřeby a léky, aby se minimalizovaly nepříjemnosti.

© Copyright Jedeme na Safari & Jedeme do Afriky 2011-2021