Čím budete cestovat...

Luxusní auta Toyota SUV 4X4 Vás budou bezpečně a pohodlně dopravovat na našich velkých a dobrodružných výpravách. 

Auta mají dobrou viditelnost dopředu a každé sedadlo má okno, které lze otevřít při pozorování divoké zvěře, nebo zavřít v prašných podmínkách.  

Auta jsou vybaveny ledničkou, zástrčkami na nabíjení a knihovničkou s místními tištěnými průvodci.


Co potřebujete vědět...

Níže uvedené údaje vycházejí z aktuálních informací získaných od příslušných úřadů a institucí. Tyto údaje slouží jako vodítko, které se můžou bez předchozího upozornění změnit.


Cestovní pas...

Veškeré cestovní záležitosti zůstávají Vaší odpovědnosti a musí být ověřeny přímo u příslušných vízových a imigračních úřadů, konzulátů, velvyslanectví atd. Musíte mít cestovní pas, který je platný po dobu nejméně šesti měsíců po předpokládaném datumu odletu, spolu s dalšími doklady o ubytování a dostatečnými finančními prostředky po celou dobu pobytu. Každá země navíc obecně vyžaduje alespoň dvě po sobě jdoucí vedle sebe prázdné stránky při vstupu pro víza a razítka. Pokud Váš itinerář zahrnuje více než jednu zemi, s výjimkou země odletu a návratu, musíte se ujistit, že máte v cestovním pasu dostatečný počet prázdných stránek. Pokud navštívíte tři země, může být vyžadováno celkem šest prázdných stránek. Pokud v cestovním pasu není dostatek prázdných stránek, může být vstup, nebo odchod ze země zamítnut. Kromě toho je také Vaší odpovědnosti zajistit, aby délka pobytu v každé ze zemí navštívených v itineráři byla správně uvedena v cestovním pasu, nebo sdělena imigračnímu úředníkovi, aby byl do razítka zapsán odpovídající počet dní.


Cestovní pojištění...

Důležité je, abyste měli adekvátní cestovní pojištění, které bude zahrnovat - náklady na nouzovou evakuaci, náklady na léčebné výdaje, náklady na repatriaci, zrušení, nebo zkrácení cesty, poškození, krádež, ztráta osobního zavazadla, peněz, zboží. Doporučujeme, abyste se seznámili s výhodami a omezeními cestovních pojišťoven před zakoupením cestovního pojištění a abyste rozuměli procesům týkajícím se uplatnění nároku. Musí být zřetelné, že cestovní pojišťovna uhradí veškeré výdaje během cestování. Je nutné, aby cestovní pojišťovna uvedla, zda budete přijímáni v nemocnicích v navštěvovaných zemích jihoafrického regionu. Je důležité, abyste měli odpovídající cestovní pojištění a dostupné finanční prostředky na pokrytí nákladů na jakékoli lékařské ošetření, nebo pomoc v zahraničí. I při plně komplexním cestovním pojištění mohou některé nemocnice před zahájením léčby trvat na složení zálohy (v hotovosti, nebo platební kartou), nebo můžou trvat na tom, abyste zaplatili předem.


Co si vzít s sebou...

Počasí v zemích jihoafrického regionu je po celý rok obecně příjemné, teplé až horké dny a teplé noci. Letními horkými měsíci jsou září až duben. Chladnými zimními měsíci jsou květen až srpen, kdy může být v noci a brzo ráno opravdu chladno. Proto navrhujeme, abyste si odpovídajícím způsobem připravili a zabalili potřebné a pohodlné oblečení. 

Klobouk, kšiltovka, šátek

Lehká bunda pro letní měsíce, teplá bunda, šála, rukavice a čepice pro zimní měsíce

Košile s rukávy, trička s rukávy

Dlouhé kalhoty, kraťasy, sukně

Tepláková souprava

Pyžamo, noční košile 

Spodní prádlo

Ponožky 

Uzavřená obuv

Sandály, lodičky 

Plavecký kostým

Sluneční brýle

Kontaktní čočky, vezměte si s sebou i brýle pro případ podráždění prachem

Toaletní potřeby

Opalovací krém

Balzám na rty

Repelent na hmyz

Osobní léky 

Kapesníky, mokré ubrousky 

Cestovní pasy, letenky, peníze, kreditní karty, údaje o cestovním pojištění atd.

Fotoaparát a / nebo kamera a veškeré vybavení a příslušenství atd.

Doporučujeme dalekohled

Upozorňujeme, že v některých místech z ekologických důvodů jsou plastové tašky nezákonné, včetně obvyklých bezcelních plastových tašek. 

Výrazné barvy, nebo bílá barva oblečení se na pozorování divoké zvěře nedoporučuje. 

Maskovací oblečení se na pozorování divoké zvěře nedoporučuje a v některých afrických zemích je dokonce nezákonné. 


Čas...

Země v jihoafrickém regionu sdílí stejný čas, což je dvě hodiny před greenwichským časem (GMT).


Doprava...

V zemích jihoafrického regionu se jezdi vlevo. Rychlost je obvykle 40-60 kilometrů za hodinu ve městech, 80-100 kilometrů za hodinu na prašných cestách a 100-120 kilometrů za hodinu na asfaltových cestách. Podle dopravních předpisů, vždy musí být používány bezpečnostní pásy.


Elektřina 220V...

Zatímco některá místa odpočinku jsou propojena národní energetickou sítí, většina se nachází v odlehlých oblastech divočiny, kde se elektřina vyrábí. Toho je dosaženo použitím solárních panelů nebo generátorů, které nabíjejí baterie a dodávají elektřinu tímto způsobem. 


Internet a mobilní sítě...

Doufáme, že se chystáte připojit k africké divočině a všemu co nabízí a odpojit se od moderního světa internetu a mobilních síti, ale zároveň chápeme, že v dnešní době je potřebné být ve spojení s rodinou doma. V místech, kde si odpočinete je k dispozici připojení na internet a mobilní síť. Záleží na Vás, kdy chcete být připojení a kdy ne. 


Jazyk...

Angličtina je jedním z mnoha úředních jazyků v zemích jihoafrického regionu, zatímco němčina je používána méně. Existuje také mnoho dalších afrických jazyků a dialektů. 


Lety...

Jsme schopni rezervovat jakýkoliv let v jihoafrickém regionu. Snažíme se rezervovat vždy nejvhodnější možné lety; pokud však nejsou k dispozici, nebo pokud rezervace podléhají zkráceným časovým limitům letenek, zarezervujeme Vám další nejvhodnější lety. Jednoduše nám sdělíte Vaše požadavky a my Vám  podle toho rádi pomůžeme.


Malárie...

Malárie je životu nebezpečné onemocnění způsobené parazity, které se na lidi přenášejí kousnutím infikovaných samic komárů, aktivních hlavně v podvečer a přes noc. Rizika přenosu malárie je vyšší během letních teplých a vlhkých měsíců od listopadu do dubna. Od května do října jsou rizika nakažení malárií nižší. Názory odborníků se liší, pokud jde o nejlepší přístup k prevenci onemocnění malárii. Mezi příznaky malárie patří příznaky podobné chřipce, jako třesavka, bolesti hlavy, bolesti svalů a únava. Může se také objevit nevolnost, zvracení a průjem. Malárie může způsobit žluté zabarvení kůže a očí z důvodu ztráty červených krvinek. Pokud není infekce okamžitě léčena, může se stát závažnou a může způsobit selhání ledvin, záchvaty, duševní zmatenost, kóma a smrt. U většiny lidí příznaky začínají 10 dní až 4 týdny po infekci, i když se můžou cítit nemocní již za 7 dní, nebo až o rok později. Nejjistějším způsobem, jak zjistit, zda máte malárii, je nechat si udělat krevní test, jakmile se objeví počáteční příznaky. Ačkoli rychlé testy na malárii lze zakoupit ve většině lékáren, mohou poskytovat falešné negativy. Nedoporučuje se, aby těhotné ženy navštěvovaly malarické oblasti, protože infekce malárie během těhotenství může být pro matku a dítě nebezpečná. U malých dětí je nutná opatrnost, protože mohou být náchylnější a nejsou schopny užívat některé druhy léků. Malárii lze předcházet, pokud  dodržíte preventivní opatření. Je vhodnější si přivézt vlastní repelent, pokud trpíte citlivostí pokožky, nebo alergiemi. Ráno a večer noste košile s dlouhými rukávy a kalhoty. Používejte moskytiéru nad postelí, pokud je k dispozici. Existuje celá řada účinných antimalarických léků. Poraďte se s lékařem a vyhledejte nejlepší lék. 


Měna...

Všechny země v jihoafrickém regionu mají vlastní měnu, která se používá při platbě v hotovosti, nebo platební kartou, přičemž se zohledňují příslušné směnné kurzy. Obecně lze platit v hotovosti za suvenýry, nebo spropitné v USD, GBP, nebo Euro.


Nákupy 

Všechna větší města v jihoafrickém regionu nabízejí vysoce kvalitní nákup odpovídající evropským standardům. Zatímco velká nákupní centra jsou ideální náročných zákazníků, menší města stále nabízí pouliční, nebo menší obchody. Tyto menší města dosud nepřistoupili ke komercializaci velkých nákupních center, která jsou budována kolem malých rušných obchodů, kde jsou dostupné základní potraviny, suvenýry, oblečení, nebo dokonce i místní tradiční jídlo. 


Očkováni 

Pro pohodlné cestování doporučujeme cestujícím získat mezinárodní očkovací průkaz, který  je schválen světovou zdravotnickou organizací.  Tento průkaz není určen pouze pro základní očkování jakou je např. žlutá zimnice, ale slouží zároveň jako záznam pro další vakcíny. Centrum pro kontrolu nemocí doporučuje, abyste měli při cestování do jakéhokoli místa aktuální informace o rutinních očkováních; pro určité destinace mohou být vyžadovány specifikované vakcíny. 


Doporučuje se:

Chickenpox/Plané Neštovice & Cholera/Cholera & Diphtheria/Záškrt 

& Hepatitis A & B/Žloutenka & Influenza/Chřipka & Malaria/Malárie & Measles/Spalničky & 

Meningitis/Zápal Mozkových Blán

& Mumps/Příušnice & Pertussis/Černý Kašel & Pneumonia/Zápal Plíc &

Polio/Obrna & Rabies/Vzteklina 

& Rubella/Zarděnky & Shingles/Pásový Opar & Tetanus/Tetan

Typhoid/Břišní Tyfus & Yellow Fever/Žlutá Zimnice 


Platební karty...

Jsou obecně přijímány v zemích jihoafrického regionu. Doporučujeme, abyste si ověřili u Vaší banky, zda jsou její platební karty v dané zemi použitelné. 


Praní prádla...

Je poskytováno denně ve většině místech. Pokud to počasí dovolí, bude vráceno večer vyprané, usušené a vyžehlené. Někdy se stává, že personál nepere spodní prádlo kvůli místním kulturním tradicím v zemi. V těchto případech, Vám bude dodán prášek na praní a vyperete si spodní prádlo sami, nebo síťový pytlík, kde si můžete vložit spodní prádlo, které pak bude vypráno v automatické pračce. Praní ručníků spotřebovává mnoho vody a snažíme se omezit spotřebu vody na minimum, proto prosíme, abyste ručníky používali vícekrát. 


Spropitné...

Rádi bychom Vás informovali, že placení spropitného není povinné. Spropitné by mělo být zaplaceno pouze na základě volby, v závislosti za přijaté služby. Obecně lze říci, že spropitné lze platit v hotovosti v místní, nebo cizí měně a nebo platební kartou. 

10% spropitné je v restauracích obvyklé, pokud jste se službami spokojeni.

Řidiči a nebo průvodci, doporučujeme za půldenní aktivity 3 USD a za celodenní aktivity 5 USD. 

Odnos zavazadel, doporučujeme 1 USD. 

Zaměstnancům ubytovacích služeb doporučujeme spropitné 3 USD za den. To by mělo být umístěno do společné pokladničky, aby bylo rovnoměrně rozděleno mezi všechny zaměstnance.


Víza...

Botswana 

Občané České Republiky, držitelé cestovních pasů České Republiky jsou osvobození od vízové povinnosti v Botswaně v délce pobytu do 90 dní. 


Jižní Afrika 

Občané České Republiky, držitelé cestovních pasů České Republiky jsou osvobození od vízové povinnosti v Jihoafrické Republice v délce pobytu do 90 dní. 


Lesotho 

Občané České Republiky, držitelé cestovních pasů České Republiky jsou osvobození od vízové povinnosti v Lesothu. Délku pobytu určují imigrační  úředníci při vstupu do země. 


Malawi 

Občané České Republiky, držitelé cestovních pasů České Republiky 

mohou získat vízum na hraničních přechodech a mezinárodních letištích při vstupu do země. Základní vízum platné na 90 dní stojí 75 USD. 


Namibie

Občané České Republiky, držitelé cestovních pasů České Republiky 

mohou získat vízum na hraničních přechodech a mezinárodních letištích při vstupu do země. Základní vízum platné na 90 dní stojí 70 USD. 


Svazijsko 

Občané České Republiky, držitelé cestovních pasů České Republiky jsou osvobození od vízové povinnosti ve Svazijsku v délce pobytu do 30 dní. 


Zambie

Občané České Republiky, držitelé cestovních pasů České Republiky 

mohou získat vízum na hraničních přechodech a mezinárodních letištích 

při vstupu do země. Základní vízum KAZA platné na 30 dní je 50 USD. V zemi je vyžadováno platba za vízum v USD a doporučujeme mít připravenou přesnou částku 50 USD. 


Zimbabwe 

Občané České Republiky, držitelé cestovních pasů České Republiky mohou získat vízum na hraničních přechodech a mezinárodních letištích při vstupu do země. Základní vízum KAZA platné na 30 dní stojí 50 USD. V zemi je vyžadováno platba za vízum v USD a doporučujeme mít připravenou přesnou částku 50 USD. 


Voda...

V zemích jihoafrického regionu je mnoho míst s častým nedostatkem vody a je dobrým zvykem, že každodenní spotřebu vody je třeba regulovat. Prosíme, abyste se sprchovali krátce a nedovolili, aby voda tekla při čištění zubů, nebo při holení. Voda je dodávána z vrtů a je nezávadná pro osobní hygienu a spotřebu, avšak k pití doporučujeme používat balenou, nebo filtrovanou vodu. 


Zavazadla... 

Komerční letecké společnosti obvykle mají hmotnostní omezení do 20 kg na cestujícího. Ujistěte se, zda dodržujete příslušná omezení, další podrobnosti týkající se počtu kusů zavazadel a přesných rozměrů pro konkrétního dopravce získáte u svého prodejce letenek. Je velmi důležité, abyste do odbaveného zavazadla nevkládali nic hodnotného jako šperky, fotoaparáty, videozařízení, brýle na čtení, sluneční brýle, notebooky, další elektronická zařízení, nebo životně důležité léky. Uzamkněte také svá zavazadla vhodným zámkem. Zpoždění, nebo chybějícího zavazadla na komerčních letech nemůžeme ovlivnit. Proto Vám doporučujeme, abyste si do příručního zavazadla zabalili náhradní oblečení, základní toaletní potřeby a léky, aby se minimalizovaly nepříjemnosti. Ztracené zavazadla by měla být nahlášena Vaší cestovní pojišťovně.

© Copyright Jedeme na Safari & Jedeme do Afriky